Hoşgeldiniz  

ANTEP FISTIK EZMESİ GAZİANTEP’İN COĞRAFİ İŞARETLİ BİR DEĞERİDİR

admin | 20 Şubat 2021 | Ekonomi, Genel, Gündem, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

ANTEP FISTIK EZMESİ GAZİANTEP’İN COĞRAFİ İŞARETLİ BİR DEĞERİDİR

Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akıncı, Gaziantep’in geleneksel lezzetlerinden Antep Fıstık Ezmesinin, Gaziantep’in coğrafi işaretli özel ürünlerinden biri olduğunu belirterek, “Yüzyıllardır Gaziantep’te üretilen ve Gaziantep’in öz değerlerinden biri olan ‘Antep Fıstık Ezmesi’ için farklı bir kentin kurumunun benzer bir isimle tescil başvurusunda bulunmasını doğru bulmuyoruz. Bu tarz girişimlere karşı yasal itiraz haklarımızı sonuna kadar kullanacağız” dedi. 

Antep Fıstık Ezmesinin 2017 yılında GTB tarafından Gaziantep adına tescil ettirildiğini anımsatan Akıncı, açıklamalarını şöyle sürdürdü: 

“Antep Fıstık Ezmesi, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından 2017 yılında mahreç işaretiyle Gazi şehrimiz adına tescil edilmiş bir üründür. Antep Fıstık Ezmesi, baklava gibi Gaziantep’e özgü yüzyıllardır bu kentte üretilen ve çıkış noktası bu kent olan geleneksel bir tatlıdır. ‘Boziç’ olarak tabir edilen erken hasat edilmiş Antep fıstığının şeker ile belirli ölçülerde karıştırılması ile hazırlanan Antep Fıstık Ezmesinin ayırt edici özelliği ise ezme üretiminde kullanılan Antep fıstığı, şeker ve yağ karışımıdır. Gaziantep’in tescilli kültürel ürünü Antep Fıstığından imal edilen ve ürünün bizzat kendisinin Gaziantep adına tescil edildiği bir marka için, komşu bir kentten benzer bir isimle tescil girişiminde bulunulmasını doğru bulmuyoruz. Bu durumu kültürel ürünlerin tanıtımı noktasında da yanıltıcı olarak değerlendirmekteyiz. Coğrafi işaret ve geleneksel ürün adının temel amacı, tescile konu olan ürünün üretimi, tarihsel gelişimi ve genel niteliklerine bağlı özelliklerinden dolayı korunmasını sağlamaktır. Bu bağlamda hammaddesinden geleneksel üretim modeline kadar tüm kökeni Gaziantep’e ait olan bir ürün için farklı bir kent adına imalat içerik oranlarında değişikliklere gidilerek tescil başvurusunda bulunması coğrafi işaretlemenin temel amaçlarına aykırı bir tutumdur. Türkiye’nin ilk UNESCO Gastronomi kenti unvanına sahip Gaziantep’in binlerce yıllık eşsiz mutfak kültürünün vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan Antep Fıstık Ezmesi her şeyi ile Gaziantep’in tescilli bir değeridir. Ecdat yadigarı bu öz değerlerimizi şimdiye kadar nasıl muhafaza ettikse bunda sonra da tüm Gaziantepliler olarak aynı şekilde korumaya ve gelecek nesillere aktarmaya devam edeceğiz. Bu nedenle Antep Fıstık Ezmesini farklı ad ve türevlerle farklı şehirler adına tescil ettirilmesi girişimlerine karşı yasaların bizlere tanıdığı ölçüde itiraz haklarımızı sonuna kadar kullanacağımızın bilinmesini isteriz.” 

Akıncı, ayrıca Gaziantep’in 40 farklı ürünle Türkiye’de en fazla Coğrafi İşaret Tesciline sahip kent olduğunu da sözlerine ekledi. 

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Gaziantep'in İlk Haber Ajansı