Son güncellenme :04.09.2020 12:04

Anasayfa > Genel, Gündem > Sivas Kongresi 101 Yaşında Gaziantep Sivaslılar Dernek Başkanı Ali Çoban ve yönetimi , Sivas Kongresinin 101. Yıldönümü nedeniyle basın açıklaması yaptı

04.09.2020 Cum, 12:04

Dernek yönetimi geçen yıllardan farklı olarak, yeni tip Coranavirüs  Covid-19  nedeniyle açıklamayı yazılı olarak gerçekleştirdi. Çoban mesajında: “Sivas Kongresi, insanımızı ve imkanlarımızı bir araya getirip milli birlik ve beraberlik şuuruyla hareket ettiğimizde Milletçe aşamayacağımız hiçbir engel bulunmadığının en önemli tarihi vesikasıdır” dedi.

Gaziantep Sivaslılar Derneği yönetim kurulu adına açıklamayı, Dernek Başkanı Ali Çoban yaptı. Sivas Kongresi ile Türkiye Cumhuriyetinin temellerinin atıldığını vurgulayan Çoban ‘’ Türkiye Cumhuriyetinin kurulması, Kurtuluş Savaşı’nın zafer ile sonuçlanması bağımsızlığımızın Lozan’la tescil edilmesi bir yurttaş ve millet olma statüsünün kazanılması Ulu Önder  Mustafa Kemal  Atatürk’ün  19 Mayıs 1919’da ya İstiklal ya ölüm idealinin gerçekleşmesi için Anadolu’nun bağrından hayat bulacağına inanması neticesinde Amasya Tamimi, Erzurum Kongresi’nin ardından alınan kararların 4 Eylül 1919 tarihinden Heyeti  temsiliyenin Sivas’ta toplanarak yapılan Kongrede işte geçtiğimiz 30 Ağustos Zafer Bayramı’na ulaşma azmi ve mücadelesinin başlama tarihidir’’ dedi.

Büyük Önder Atatürk’ün temsili heyetin başkanı olarak Sivas’ta 108 gün kaldığını gece sabahlara kadar telgraf başında kuvayi  milliye’nin oluşması ve bağımsızı Türk Ulusunun yeniden inşası için yeniden mücadele ettiğini belirten Çoban,’’ işte o mücadele ve örgütlenme neticesinde önce millet iradesine dayalı Türkiye Büyük Millet Meclisi kurulmuştur. Meclisin aldığı kararlarla yeni bir ulus doğmuştur. Emperyalizmin Türk Ulusunun ortadan  kaldırma ve işgaline karşı Başkomutanlık unvanıyla Kurtuluş Savaşını başlatmıştır’’ ifadelerini kullandı.

Çoban’ın açıklaması şöyle:’’Zaferle sonuçlanan bu acı savaşın neticesinde Bağımsız bir Vatan, Bağımsız bir Millet, Bağımsız bir Devlet, Çağdaş Toplum, kulluktan yurttaşlığa terfi eden bir millet. Laikleşen bir din ve vicdan özgürlüğüne kavuşan bir ulus. Saltanatı devirip anayasal bir hukuk devleti aklı,bilimi ve teknolojiye egemen kılan demokratik yönetim halkın kendi kendini özgür oyları ile seçme ve seçilme hakkını elde etmesi ,eğitimde fırsat eşitliği, sınıfsız bir toplum, fikri hür vicdanı hür nesiller yetiştirme gibi çağdaş ve uygarlık ve yolundaki temellerinin atılması ve hayata geçirilmesi ile sonuçlanmıştır.İşte Sivas Kongresi’nin 108 günlük mücadelede topluma ve millete bunlar anlatılmış birer birer hayata geçmiştir. Sivaslı Olmanın Onuru ve Gururu ile .. Gazi  Mustafa Kemal  ATATÜRK ve Silah Arkadaşlarını Saygı Sevgi ve Şükran ile Anıyoruz..”

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.