Son güncellenme :25.09.2020 9:04

Anasayfa > Genel > İYİ Kİ VARSIN SELÇUK BAYRAKTAR(Köşe Yazısı Halil Eyyupoğlu)

25.09.2020 Cum, 9:04

İYİ Kİ VARSIN SELÇUK BAYRAKTAR

Selçuk Bayraktar TEKNOFEST ile yeni bir kuşağa yeni bir çığır açtı. Elbette Gaziantep bu güzel etkinlikten payını alacak. Payını alacak derken Gaziantep’in tanıtılması yönündeki çabalardan söz etmiyorum.
Başka bir açıdan konuya yaklaşacağım;
Bilindiği üzere 1980 yılları öncesi Gaziantep mekanik açıdan Türkiye’de makine imalatında öncü bir il idi. Batıda ve Uzakdoğu’da sibernetik bilimin gelişmesi ne yazık ki Gaziantep’e yansımadı.
Sadece1970 li yıllarda Küçük Sanayi sitesinde KÜSGET kavramıyla yeni bir makine teçhizatıyla Almanya biraz usta ve mühendisleriyle kısıtlı bir teknik destek verdi, daha sonrası yok..
Okumamış hatta ilkokulu dahi bitirmemiş çıraklıktan yetişme Mennan Ustalar en iyi makinaları yaparken otomasyon sistemde sınıfta kaldıkları gibi daha sonra gelen nesil ise mekaniği bilişim teknolojisi ile bütünleştirememiştir. Nedeni ise yeterli bir eğitim sisteminin üretim sektörüne girmemesi yada girememesi.
Yani makine üreten bir şehir bilişim sektöründen yoksun kalınca çareyi yurtdışından Belçika,Almanya,Japonya,italya,Şin,Taywan gibi ülkelerden ithal eder bir konuma itildik.
Şimdi TEKNOFEST bize bu açılımı sağlıyor. Kendisini bilime adamış, bilişim teknolojisini kullanan yeni Mennan ustalar her an Gaziantep’te bulunur ve harika bir iş çıkar bu kentten.
İşte bu nedenle yeni bir ufuk açtığı için Selçuk Bayraktar’ı kutluyor, TEKNOFEST’i Gaziantep’e taşıyan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatma Şahin’e de teşekkürler ediyoruz.
Bir başka teşekkürde elindeki bütün olanakları kullanmak üzere seferber olan Sanayi Bakanımız Mustafa Varank’a..

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.