Son güncellenme :26.05.2020 23:58

Anasayfa > Ekonomi, Genel, Gündem > GAZİANTEP’TE TARIMDA GÜZEL ŞEYLER OLUYOR

26.05.2020 Sal, 23:58

Koronavirüsün getirdiği doğa temizliği ile

ARILAR SUMAKTAN BAL ÜRETMEYE BAŞLADILAR

Geçen yıl yağışın bol olmasıyla tam anlamıyla verim alamayan çiftçi bu yıl ortalama bir yağışın olmasıyla rekoltenin istenilen boyutta olduğunu dile getirdi.

Koronavirüsün getirdiği endişe gıda güvenliğini de sorgular oldu. Dolayısıyla geleneksel tarımda yerli tohum ve GDO lu gıda maddelerinin tercih edilebilirliği karşılaştırması hem bilim adamlarımızın hem de vatandaşın konuyu derinlemesine ele almasına yol açtı.

Şahinbey Ziraat Odası Başkanı Ali Çolak Gaziantep’te ilk önce mercimek ve nohut biçilirken bir hafta sonra ise buğday başaklarının tam sararmasıyla hasadın yapılacağını açıkladı.

Diğer yandan iki hafta önce Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan’ın Araban’da sarımsak hasadına katılması ve geçtiğimiz günde Gaziantep İl Tarım Müdürü Mehmet Karayılan’ın Araban’da Sarımsak hasadında çiftçinin yanında olması Gaziantep’te tarımın birinci öncelikli konu olarak gündeme gelmesini sağladı.

Bu çalışmaları da ulusal medyada kamuoyu gündemine taşınmasında bizlere destek olan FOX TV  haber programcısı İsmail Küçükkaya’ya ise teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Dün yine sahadaydık. Çok güzel bir doğa olayı ile karşılaştık. Tıbbi aromatik bitki kategorisine giren sumak henüz yeşil bitki iken polenlerinden bal yapan arılara rastlamak bizleri mutlu etti.

Sokağa çıkma yasağı ile doğanın temizlenmesi en azından güvenli gıdanın da üretilmesine olanak sağlıyor.

 

 

 

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.