Aman Dikkat!

Uluslararası Sosyal Medya Derneği (USMED) Gaziantep İl Temsilcisi Onur Eyyupoğlu, sosyal medyada paylaşımda bulunurken iki kez düşünülmesi gerektiğini belirterek, “Bir şeyi yaymadan önce onun doğruluğunu kanıtlayalım. Bugün gerçekleşmemiş bir şeyi gerçekleşmiş gibi yaymak dünyanın her yerinde suç. Bundan toplumsal olarak herkes etkileniyor.” dedi.

 

BİLGİ KİRLİLİĞİ VAR
Eyyupoğlu, Sosyal medya üzerinden algı yönetimi, insanları nefret söylemine yönlendirme, birilerini karalamak ve kriz oluşturma gibi birçok şeyin yapıldığını anlatan Eyyupoğlu, bunların çeşitli görsellerle desteklenerek yayıldığını aktardı. Sosyal medya üzerindeki kirli bilgilere karşı dikkatli olunması tavsiyesinde bulunan Eyyupoğlu, şöyle konuştu: “Bir sürü saçma sapan kirli bilgi var. Bizim vaktimizi alan, sevdiğimiz insanlarla aramıza mesafeler koyan, ülkemizdeki uzlaşıyı, ortak yaşama kültürünü yok etmeye çalışan bu kirli bilgilerden uzak durulmalı. Bunlar bir yerlerden sokuluyor buralara. Türkiye’de 72 millet yaşıyor ve ortak bir yaşama,  uzlaşı kültürü var. Bu kültürü yok etmek, bizleri gruplara bölmek için sürekli bir nefret pompalanıyor. Bunlar bazen sanatçı eliyle yapılıyor. Bunlar yapılınca topyekun sosyal medyayla başlayan ve sokağa yansıyan olaylar koskoca ülkede kaos oluşturuyor. Bu kaosu birileri uzaktan gülerek izliyor.”
DÜNYANIN HER YERİNDE SUÇ
Eyyupoğlu, sosyal medyadaki bilgilere ihtiyatlı yaklaşılması gerektiğini bildirdi. Paylaşım yapılmadan önce doğruluğunun mutlaka araştırılmasını isteyen Eyyupoğlu, “Bir şeyi gördüğümüzde önce çifte doğrulama sistemi yapacağız. Hemen paylaşmak yok. Önce Google’da bakacağız, araştıracağız. Güvendiğimiz kişilere soralım. Çok önemli bir mevzuysa gerekirse emniyet birimlerini arayalım ya da güvendiğimiz, eskiden beri takip ettiğimiz insanların profillerine bakalım, onlara soralım. WhatsApp gruplarından ‘Böyle bir şey var doğru mu?’ diye soralım.  Bir şeyi yaymadan önce onun doğruluğunu kanıtlayalım. Bugün gerçekleşmemiş bir şeyi gerçekleşmiş gibi yaymak dünyanın her yerinde suç. Bundan toplumsal olarak herkes etkileniyor.” dedi.
TAKİP EDİLEN KİŞİLER İYİ SEÇİLMELİ
Eyyupoğlu, Türkiye’nin sosyal medyayı en çok kullanan ülkeler arasında dünyada 6. sırada olduğunu hatırlattı. Özellikle gençlerin sosyal medyadaki bilgiden çabuk etkilendiğini söyleyen Eyyupoğlu, “Yalan habere hemen müdahale edilemiyor. Zaten kaldırıldıktan sonra da bir algı oluşuyor. Yalan haber 10 kat hızla yayılırken, onu belki 10’da biri nispetinde düzeltemiyorsunuz. Sosyal medyada paylaşım yaparken 2 kez düşünmemiz lazım. Sosyal medyadaki bir şeye inanırken doğrulamamız ve ‘Ben sosyal medyadayım ve bu alanda çok fazla yanlış bilgi var’ dememiz lazım. Çünkü burada denetleme mekanizması yok” diye konuştu. Eyyupoğlu, Türkiye’nin ciddi bir sosyal medya tüketicisi olduğunu ifade ederek, bu alanın iyiyi, doğruyu yaymak için kullanılması gerektiğini dile getirdi.

admin

leave a comment

No Any widget selected for sidebar

Create AccountLog In Your Account